Sukienki w stylu lat 80 – wielki powrót!

Zainspirowane kolorową modą z lat 80-tych modne sukienki wyróżniają się spośród wszystkich innych stylów, co możesz zobaczyć na stronie https://zoio.pl/odziez-damska/sukienki. Ich kolory są odważne, a wzory wyróżniają sie z tłumu. Lata 80. to czas widowiskowości i ekspresji, a moda bez wątpienia podążała za trendem „nadmiernej kreatywności”. Śmiałe kolory zastąpiły ziemiste, neutralne tony lat 70. Moda wtedy kładła nacisk na barki, jako że często stosowano bufiaste rękawy i widoczne poduszeczki na barkach. Była to pora, by kobiety błyszczały i lśniły na salonach, więc żadna formalna sukienka nie była gotowa bez skomplikowanych wzorów koralików i cekinów. Widowiskowe akcenty, takie jak kokardy, guziki i paski dopełniły całkowitego wyglądu sukienek z lat 80.

Odważne kolory

Czerwień, zielenie i błękity były podstawowymi kolorami w każdej kobiecej szafie w latach osiemdziesiątych. Czy to w miejscu pracy, szkole, czy poza miastem, kobiety w latach osiemdziesiątych wyglądały na kobiety, które korzystały z modowych porad nauczycielek szkół podstawowych.

Bufiaste rękawy

Duże, grube rękawy były kluczowe dla kobiet w latach osiemdziesiątych XX wieku. Żadna suknia na wesele nie była kompletna bez nadwymiarowych rękawów. Charakterystyczna suknia ślubna księżniczki Di doskonale oddaje, jak ważne takie rękawy były dla mody lat 80.

Duże barki

Kobiety wspinały się po drabinie korporacyjnej w latach 80. ubiegłego wieku, a duże barków były kobiecym sposobem ubierania się do pracy. Podkładki na barkach w sukienkach do pracy były sposobem, w jaki kobiety mówiły:”jesteśmy równi z mężczyznami”. Poduszeczki na ramię stały się również częścią mody kobiecej poza miejscem pracy i były powszechnie używane do kształtowania garsonek czy innych ciuchów.

Dodatki

W latach 80. sukienki lśniły dzięki cekinom i zawiłym koralikom. Kobiety dopełniały swoje zestawy przy pomocy błyszczącej biżuterii i wielkich akcesoriów. Projektanci nierzadko łączyli błyszczące i bufiaste rękawy z formalnymi sukienkami, aby uzyskać charakterystyczny wygląd.

Widowiskowe nadruki

Jeśli sukienka z lat 80-tych nie pojawiła się w jednym odważnym, pierwotnym kolorze, to prawdopodobnie była to sukienka w grochy, kleksy czy ozdobiona dużymi geometrycznymi kształtami lub gigantycznymi kwiatami. Grochy nie były nowością w branży mody, ale lata 80. wyciągnęły je z szafy i zwiększyły ich rozmiar tak, aby były większe niż kiedykolwiek wcześniej. Kwiaty powróciły z lat siedemdziesiątych, i stały się jeszcze większe w następnej dekadzie. Lakierowane sukienki z wzorem rozbryzganej farmy nawiązywały do stylu nowej fali i punk i zazwyczaj pojawiały się w widocznych, neonowych kolorach.

Akcenty

Kobiety w latach 80-tych uwielbiały nosić wszystko, co duże: duże fryzury, duży, jasny makijaż i duże sukienki. Nawet akcenty na odzieży damskiej były olbrzymie. Niektóre suknie ozdobiono dużymi kokardami, dużymi guzikami czy aplikacjami.

Sukienki z lat 80.

W miejscu pracy lub w galerii handlowej, sukienki damskie w latach 80-tych zostały zaprojektowane tak, aby podkreślić i promować kobiecość. Aby zmiękczyć wygląd, dodano kokardy i bufiaste rękawy. Ogromne akcenty i akcesoria zwróciły uwagę na odważne stroje. Do wielu sukienek dodano kanciaste poduszeczki na ramiona, aby nadać kobietom szerszy kształt barku. Projektanci wymyślili setki odcieni różu dla studniówek i formalnego zużycia. Lata osiemdziesiąte były nastawione na konsumpcję, widowiskowość i wyrażanie siebie, dlatego też damskie sukienki pojawiały się w różnej długości, kolorach, tkaninach i nadrukach – im większe i śmielsze, tym lepiej.